Książki

APARECIDA. Jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa

Dokument końcowy V Ogólnopolskiej Konferencji Eposkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, wydany z inicjatywy Zespołu Konferencji Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Mimo że powstał jako odpowiedź na sytuację Kościoła w Ameryce Łacińskiej, jego treść jest nad wyraz aktualna w polskiej rzeczywistości kościelnej m.in. z powodu wezwania do nawrócenia pastoralnego. Jednym z jego twórców był kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek, dla którego Aparecida stanowi dokument programowy jego pontyfikatu. Opracowanie: Zespół ds. Nowej Ewangelizacji KEP. Rok: 2014. Wydawnictwo: Przystanek Jezus.

 

ODBUDOWANA. Czyli jak przebudzić wiernych, dotrzeć do zagubionych i nadać Kościołowi znaczenie

„Odbudowana jest odpowiedzią na najważniejsze wyzwanie, przed którym stoją dzisiaj nasze parafie: jak tworzyć wspólnoty pełnych wiary apostołów, wezwanych do nieustannego nawracania się i służby? Będąc pełną humoru, szczerości i przenikliwości, książka ta jest zarazem fascynującym i praktycznym przewodnikiem dla duchownych i świeckich, którzy Nową Ewangelizację biorą na poważnie.” (Bp Joe S. Vásquez)

Autor: Michael White, Tom Corcoran
Rok: Gubin, 2013
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

NARZĘDZIA DO ODBUDOWY. Czyli 75 praktycznych sposobów na lepszą parafię.

Kontynuacja „Odbudowanej”. „W przyjaznym i przystępnym stylu autorzy ‚Narzędzi do odbudowy’ oferują proboszczom i pracownikom parafii świeże spojrzenie na wiele aspektów życia w parafii oraz na sposoby kształtowania go, które pozwolą ludziom przybliżyć się do Pana – ostatecznego celu wszystkiego, co dzieje się w parafii.” (Kard. Francis George).

Autor: Michael White, Tom Corcoran
Rok: Gubin, 2015
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

NAWRACANIE PROBOSZCZA. Od nawrócenia proboszcza do nawrócenia pastoralnego parafii.

Książka „Nawracanie proboszcza …” i opisane w niej sposoby odnawiania i ożywiania parafii nie są kolejną teorią, którą może uda się dostosować do rzeczywistości. Nie są schematem wymyślonym za biurkiem, który w zderzeniu się z konkretnymi wspólnotami i ludźmi rozsypie się w proch. Są zaś żywym świadectwem drogi, która już została przebyta i która oczywiście ciągle jeszcze stoi otworem, stwarzając wciąż nowe możliwości.

Ks. Jacek Socha – ur. 30.06.1969 r. w Gdańsku, prezbiter archidiecezji gdańskiej, doktor teologii UKSW w zakresie teologii moralnej, od 2009 roku proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni, interesuje się teologią nowej ewangelizacji oraz myślą współczesnych teologów, m.in. Ronalda Rolheisera i Toma N. Wrighta.

Autor: Ks. Jacek Socha
Rok: 2016
Wydawnictwo: Bernardinum

Pastoralne nawrócenie w teorii i praktyce parafialnej

W nurt poszukiwań odpowiedzi na pytanie: jak realizować duszpasterstwo w nawróceniu, czyli w kluczu misyjnym w parafialnej rzeczywistości w Polsce, wpisuje się publikacja ks. Bogdana Bieli. Autor we wstępie wysuwa twierdzenie, że „od przystosowania parafii oraz jej działalności do zmieniających się uwarunkowań zależy w dużej mierze, czy Kościół w Polsce odpowie adekwatnie na współczesne wyzwania” i podkreśla, że „pytaniem otwartym jest zgodność funkcjonowania parafii i duszpasterstwa realizowanego w jej ramach z nauczaniem współczesnego Kościoła na jej temat oraz z wyzwaniami XXI wieku” (…).

Autor: Ks. Bogdan Biela
Rok: 2014
Wydawnictwo: Emmanuel

Nowa Ewangelizacja. Kerygmatyczny impuls w Kościele

To jedna z tych książek, które warto mieć. Starannie przygotowane teksty, oprawa graficzna i co najważniejsze, znakomita treść! Bp. Ryś, abp. Fisichella, ks. Artur Sepioło i ks. Artur Godnarski to tylko niektóre nazwiska osób, których teksty można odnaleźć na stronach nowego wydawnictwa. Próbkę można pobrać w postaci PDF. Czym jest NOWA EWANGELIZACJA? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie warto rozpocząć właśnie od tej książki.

Autor: Praca zbiorowa
Rok: 2012
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

Jezus Ewangelizator. Ewangeliczny przewodnik po nowej ewangelizacji

Mam szczerą nadzieję, że niniejsza książka pomoże czytelnikom rozwinąć w sobie sposób myślenia Chrystusa oraz nastawienie ewangelizacyjne po to, abyśmy mogli przynosić owoc, który będzie trwał. Przyglądając się życiu Chrystusa, możemy zaobserwować, jak docierał do tych, którzy byli religijni, do ludzi wątpiących oraz do żyjących na marginesie społeczeństwa. Modele dla parafii, poszczególnych osób oraz ruchów kościelnych będą się różnić w zależności od konkretnych sytuacji, jakim muszą sprostać, lecz ogólny model pozostaje ten sam: Jezus Chrystus. ~ Allan F. Wright

Autor: Allan F. Wright
Rok: 2015
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

Wzrastanie Kościoła. Narzędzia i sposoby ożywienia parafii

Nowa Ewangelizacja w parafii – czy to możliwe? Tak! Allan Giffard opisuje doświadczenie różnych wspólnot chrześcijańskich pobudzonych do ewangelizacji. Autor analizuje 35 czynników warunkujących rozrastanie się parafii czy wspólnoty, a następnie pokazuje jak od podstaw wdrożyć projekt tak zwanych komórek parafialnych. Pomaga nakreślić wizję i utworzyć realny plan działania. Podpowiada jak pozyskać współpracowników, następnie wzbudzić w nich ducha misyjnego oraz jak podzielić obowiązki. Przedstawia kolejne etapy ewangelizacji stosowane przez prężnie rozwijające się parafie i wspólnoty. Przedstawia błędy popełniane przez grupy parafialne w których po początkowym dynamicznym wzroście następowała stagnacja.

Autor: Pierre-Alain Giffard
Rok: 2014
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

Parafio, obudź się! Wyzwania dla Nowej Ewangelizacji

Niniejsza książka jest przyczynkiem do refleksji nad nową ewangelizacją, do której zachęca z całego serca papież. […] Celem niniejszego opracowania jest ukazanie pilnej potrzeby ewangelizacji naszego postmodernistycznego społeczeństwa oraz zachęta do ponownego przyjrzenia się funkcjonowaniu Kościoła i wspólnot, co może doprowadzić do autentycznego nawrócenia duszpasterskiego. Czytelnik znajdzie tu konkretne wskazówki dotyczące nowej ewangelizacji, szczególnie w odniesieniu do parafii (część druga). Dokumenty zamieszczone w aneksie ukazują natomiast perspektywę działań misyjnych, jaka pojawia się przed nami. ~ bp Dominique Rey

Autor: bp Dominique Rey
Rok: 2014
Wydawnictwo: Przystanek Jezus

Parafia, jakiej pragnę

W naszych czasach nie ma już miejsca na wiarę anonimową i sformalizowaną. Potrzebna jest wiara oparta na dogłębnym poznaniu słowa Bożego, na wyborze i osobistych przekonaniach. Ma być to wiara przyjęta świadomie, a nie jedynie odziedziczona w sposób pasywny. Książka ta jest próbą pokazania na podstawie konkretnych doświadczeń, jakie przedsięwzięcia można – a wydaje się, że warto – podejmować w praktyce duszpasterskiej w parafii, aby odpowiedzieć na potrzeby różnych grup katolików naszych czasów, a także dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny do mających letni stosunek do wiary.

Autor: Ks. Leszek Slipek
Rok: 2001
Wydawnictwo: Biblioteka Więzi

NASTĘPNA >>